Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan,  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in üstlendiği inisiyatifin devam ettiğini, temsilcisi Jane Holl Lute’nin yakında Kıbrıs ve garantör ülkeleri ziyaret ederek, görüşler sunup, ortak bir hedef talebinde bulunacağını hatırlatarak, taraflardan, yeni konuları tartışmaya açıp süreci baltalamamalarını istedi.

İki bölgeli federasyon dışındaki arayışlar, taksime hizmet eder.

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiyadis’in  desantralize federasyon önerileri ile çelişkili açıklamalarının ardından, TC Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, federasyon, desantralize federasyon, konfederasyon ve iki devletli çözüme hazır olduğunu vurgulaması, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 6 maddelik Guterres Belgesi çerçevesine tamamen aykırıdır diyen İzzet İzcan, bu tür yaklaşımların çözüme değil, taksime hizmet ettiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk toplumunu temsil eden seçilmiş Cumhurbaşkanıdır.

Türkiye Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, iki bölgeli federasyon tezinin, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın şahsi görüşü olduğunu belirtmesinin ve “Hem Kıbrıs Türk hükümetinin, hem de Kıbrıslı Türklerin de söz hakkı vardır” demesinin, taraflar arsında ciddi bir çatlağı ortaya çıkardığını dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Cumhurbaşkanı Akıncı, Federal Birleşik Kıbrıs hedefiyle, Kıbrıs Türk toplumundan onay almış ve görüşmeleri yürüten seçilmiş Cumhurbaşkanıdır. Görevde olduğu sürece, Kıbrıs Türk toplumunu temsil eder” dedi.

“BKP, Kıbrıslı Türklerin varlık ve kimliğini koruyacak Federal Birleşik Kıbrıs politikasının  yanında durmaya devam edecektir” diyen İzzet İzcan, çözüm ve barış yanlısı kesimleri, barış mücadelesine dört elle sarılmaya çağırdı.