Birleşik Kıbrıs Partisi Gençlik Meclisi, 2-3-4 Ocak tarihlerinde Lefkoşa’nın güneyinde gerçekleşen EDON Gençlik Örgütü’nün 18. Kongresine katıldı.

BKP Gençlik Meclisi Eş Başkanı Ahmet Aslım, kongrede yaptığı konuşmada, BKP Gençlik Meclisi ve EDON’un, bugüne kadar ortak vatan mücadelesinde birçok engeli birlikte aştığını, yeniden yakınlaşma ve gençliğin ortak mücadelesi çerçevesinde çok önemli çalışmaları birlikte yürüttüğünü belirterek, “bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada ortak vatanı, sınırların, sınıfların ve sömürünün olmadığı birleşik bir Kıbrıs’ı kurana kadar bu ortak mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz” dedi.

Kıbrıs’ta çözümsüzlüğü kalıcılaştırmaya çalışan şovenist, milliyetçi kesimlerin ve emperyalist güçlerin iki toplumdan gençleri bir birlerine düşman yapmaya çalıştıklarını, ancak başaramadıklarını kaydeden Aslım, “Kıbrıs’ı teller ile bölmüş, bizleri ayırmış olabilirler. Ancak zihinlerimizde ve kalplerimizde tek bir vatan olduğu ve bir birimizin düşmanı değil kardeş olduğumuz gerçeğini değiştiremediler” dedi.

 Bu topraklara beraber ve yardımlaşarak tutunacağız.  

Her iki taraftaki egemen çevrelerin gençliği apolitize etmek, mücadeleden koparmak ve göç yollarına mahkum etmek için yoğun bir şekilde çalıştığına dikkat çeken Aslım, “İstiyorlar ki bu topraklarda yeni bir nesil, barışın nesli, ortak yaşamın nesli yeşermesin. Kıbrıslı Türk gençlerin büyük bir kesimi çözümsüzlük, işsizlik ve geleceğin belirsizliği nedeni ile göç yollarını tutmakta ve ne yazık ki ülkelerini terk etmektedirler. Farkındayız ki bu sorun adamızın güneyinde de gün geçtikçe artmaktadır. Bizler, Kıbrıs’ın ilerici gençleri olarak bu durumu tersine çevirecek, bu topraklara beraber ve yardımlaşarak tutunacağız. Ülkemize ve geleceğimize sahip çıkacağız” dedi.

Ortak Vatanı yeniden yaratacağız.

Çözümsüzlüğün ve bölünmüşlüğün artık son bulması gerektiğini kaydeden Aslım, ilerici gençliğin en büyük görevinin ülkemizin ve halkımızın yeniden birleştirilmesi için verilen mücadelenin en ön saflarında yerini alması ve mücadeleyi kararlılıkla sürdürmesi olduğunu vurguladı. Ortak mücadeleyi kararlı bir şekilde yürütüp, Ortak Vatanı yeniden yaratacaklarını vurgulayan Ahmet Aslım, EDON’un 18. Kongresini en içten duygular ile selamladıklarını söyledi.