5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla BKP adına MYK üyesi ve Eğitim Sekreteri Hüseyin Demirel bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlara yer verildi:

Her yıl 5 Ekim’de kutlanan Dünya Öğretmenler Günü, pandemiden dolayı daha da farklı bir anlam kazanmıştır. Öğretmen ve tüm diğer eğitim emekçilerinin çalışma koşulları diğer yıllara kıyasla çok daha zorlaşmıştır. Özellikle özel sektörde çalışan eğitim emekçilerinin hem çalışma koşulları zorlaşmış, hem de özlük haklarında çok ciddi gerileme yaşanmıştır. Parti olarak, bu özel günde, kamusal, parasız ve nitelikli eğitimin her hükümetin öncelikli görevleri arasında olması gerektiğine vurgu yaparız. Bu çerçevede, bütçede eğitim ve öğretime ayrılan payın artırılması, özellikle pandemi koşullarından dolayı daha da acil hale gelmiştir.

İhtiyaç duyulan ek eğitim bütçesi için atılabilecek bir çok adım vardır; özellikle ‘eğitim sektöründeki’ patronlardan, geliri oranında eğitim vergisi alınabilir, vergi kaçıranların vergisi toplanabilir, kumar ve fuhuş sektöründen toplanan vergiler artırılabilir, savaşa yönelik tüm harcamalar kesilip, eğitim-öğretime aktarılabilir. Bu ve benzeri önlemlerle oluşturulacak ek bütçeyle, hükümeti bir an önce aşağıdaki adımları atmaya çağırıyoruz:

  1. Bütçede eğitim ve öğretime ayrılan pay, en az iki katı olacak şekilde artırılmalıdır. Yüz yüze eğitimin başlayabilmesinin önkoşullarından birisi de maliyettir. Öğrenci ve eğitim emekçilerinin sağlıklı koşullarda çalışabilmesi için gereken yatırım kesinlikle yeterli değildir.
  2. Çalışan ebeveynlerden birisine ödenekli izin verilmelidir.
  3. Başta gereksinimli öğrenciler olmak üzere, öğrenciler için ücretsiz yemek ve ulaşım sağlanmalıdır.
  4. Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi için gereksinim duyduğu bilgisayar, tablet, TV ihtiyacı ücretsiz olarak dağıtılmalı, internet erişimi olmayanlara sınırsız ve ücretsiz internet kullanımı sağlanmalıdır.
  5. Sınıf mevcutlarının azaltılması için derslik sayısı artırılmalı, öğretmen ataması yapılmalıdır.
  6. Yeterli sayıda temizlik ve sağlık emekçisi ataması yapılmalıdır.
  7. Öğrenciler ve eğitim emekçilerine ücretsiz ve düzenli test yapılmalıdır.

Devletin anayasa gereği sağlamakla yükümlü olduğu, kaliteli, parasız kamusal eğitim talebini bir kez daha vurgularken, tüm eğitim emekçilerini bu özel günde yürekten selamlarız.