Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, AKEL ile birlikte Limasol’da düzenlenen iki toplumlu gecede yaptığı konuşmada, birleşik özgür bir vatanı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların birlikte inşa edeceğini belirterek, görüşme sürecine aktif destek vermeye ve nereden ve kimden gelirse gelsin her türlü şovenizme, fanatizme ve milliyetçiliğe birlike karşı durmaya devam edeceklerini vurguladı.

Çözüm karşıtı kesimlerin son dönemde ortaya çıkan  çözüm umudunu  öldürmek için ellerinden geleni yaptıklarını, ancak başarılı olmalarının mümkün olmadığını söyleyen İzcan, her iki taraftaki çözüm karşıtlarının farklı gerekçeler sunsalar da 1974 sonrası oluşan statükonun devam etmesini savunduklarını, her iki toplumun değişim ve çözüm iradesi karşısında panik içerisinde olduklarını belirtti.

Dolaşım, yerleşim ve mülk edinme özgürlüğünü ilelebet yasaklayamazsınız.

Kıbrıs’ı iki bölgeli bir federal çatı altında yeniden bütünleştirecek görüşme sürecine destek verirken dikkat edilmesi gereken önemli konular olduğunu vurgulayan İzcan, “temel hak ve özgürlüklere yasakcı bir yaklaşım ileride ciddi sıkıntılara neden olur. Geçici derogasyon adı altında bir takım önlemler alabiliriz. Bu gayet normaldir, ancak dolaşım, yerleşim ve mülk edinme özgürlüğünü ilelebet yasaklayamazsınız” dedi.

Her iki toplumunda güvenlik sorunu olduğunu, bunun için her türlü tedbirin alınması gerektiğini söyleyen İzcan, “Ancak güvenliği öne sürerek Kıbrıs’ı ilelebet tutsak tutacak bir garanti sistemini kabul etmemeliyiz. Böyle bir garanti sistemine, Kıbrıs’ın artık ihtiyacı yoktur. Korku üstüne siyaset yaparak çözüm elde edemezsiniz” dedi.

Özellikle Kıbrıs Rum  toplumunun siyasi eşitliğin ne demek olduğunu iyi anlaması ve hazmetmesi gerektiğini, hiçbir toplumun diğerine tepeden bakmaması gerektiğini kaydeden İzzet İzcan, “Unutmayalım ki demokrasi azınlıkta olanların hakları korunduğu ölçüde gelişir ve buna hepimizin ihtiyacı olur” dedi.

Bu vatan hepimizindir ve parçalanmasına  asla izin vermemeliyiz.

“Erken bir çözüme ulaşmak ve Birleşik Federal Kıbrıs Cumhuriyetini kurmak için canla başla çalışmak mecburiyetindeyiz” diyen İzcan, “Bu vatan hepimizindir ve parçalanmasına  asla izin vermemeliyiz.  Bundan 50 yıl önce bütün bu söylediklerimi söyleyerek mücadele eden ve bu uğurda canlarını yitiren bütün Kıbrıslıların anısı önünde saygı ile eğiliyorum. Kıbrıs bu hallere düşmesin diye, demokrasi ve barış mücadelesinde kaybettiğimiz yoldaşlarımızı da sevgi ve özlemle selamlıyorum. Yaktıkları barış ve özgürlük meşalesini söndürmeden hedefe ulaştıracağımızdan hiçkimsenin kuşkusu olmasın” dedi.