BKP’nin Lefkoşa’daki Genel Merkezinde gerçekleşen görüşmeye, AKEL heyetine Genel Sekreter Stefanos Stefanu, BKP’ye ise İzzet İzcan başkanlık etti. İki parti ortak basın toplantısı düzenledi.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP ve AKEL’in iki kardeş parti olduklarını, Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu çıkmazı aşmak için birlikte çaba harcadıklarını belirterek, gelinen aşamada tek çıkış yolunun BM kararlarına bağlı bir şekilde görüşme sürecinin yeniden başlayarak, Federal Birleşik Kıbrıs’a ulaşmak olduğunu vurguladı.
“Ankara’daki AKP iktidarı ve onun buradaki temsilcilerinin dayattığı iki devlet politikasının geleceği yoktur” diyen İzzet İzcan, işlerin bu noktaya gelmesinden Kıbrıs Rum toplumu Lideri Nikos Anastasiyadis’in de sorumluluk ve payı olduğunu vurguladı.
İki toplumun yakınlaşarak, çözüme katkı yapmalarına yardımcı olmaya devam edeceklerini belirten İzzet İzcan, BM Genel Sekreterine görüşme sürecini, BM kararları temelinde başlatma çağrısında bulundu.
AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, AKEL’in BKP ile yakın ilişkileri olduğunu, bunları geliştirmeye devam edeceklerini belirterek, Kıbrıs sorununda durgunluk yaşandığını, görüşmelerin Crans Montana’da kaldığı yerden başlaması gerektiğini, bugüne kadar varılan mutabakatların geçerli olmasında ısrarlı olduklarını vurguladı.
İki toplum arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi için çalıştıklarını dile getiren Stefanos Stefanu, “Ortak evimiz olan Kıbrıs’a ulaşmak temel hedefimizdir” dedi.
Kıbrıs halkına ait olan doğal gaz kaynakları konusunda ortak hareket edilmesi için öneriler yaptıklarını, bu önerilerin BM Genel Sekreterinin raporunda yer aldığını dile getiren AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, görüşmelere başlayıp sonuç alınabilmesi için katalizör rol oynamaya devam edeceklerini vurguladı.