Almanya’nın Berlin kentinde yapılan toplantıda, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni parti Genel Sekreteri Salih Sonüstün temsil etti.
Avrupa Sol Partisi içinde temsil edilen çeşitli parti temsilcileri ile temas ve görüşmelerde bulunan Sonüstün, Küba halkına uygulanan ekonomik yaptırımlara karşı düzenlenen eyleme de katılarak, BKP’nin Küba halkı ile dayanışmasını vurguladı. Kongrede bir konuşma yapan Salih Sonüstün, Kıbrıs’taki son gelişmeleri özetleyerek Avrupa Sol Partisi üyesi partileri bilgilendirdi.
Anglo-Amerikan emperyalizmi ve onlara destek veren işbirlikçileri sayesinde dünyanın kan gölüne döndüğünü, yurdumuz Kıbrıs’ın da bundan nasibini aldığını vurgulayan  BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, görüşme sürecinin olumlu bir şekilde devam ettiğini,açıkta duran anlaşmazlıklar bulunmakta olmasına rağmen, bunların aşılması için yoğun bir çaba gösterildiğini söyledi.
BKP’nin, Kıbrıs’ta Birleşik Federal bir Kıbrıs’ı desteklemeye devam ettiğinin altını çizen Sonüstün, insan haklarına saygılı özgür bir vatana ulaşmak için Avrupa Sol partilerinden destek istedi. “Kıbrıs bir barış adası olmalıdır” diyen Sonüstün, birleşik bir Kıbrıs sadece Kıbrıs’a değil tüm bölge ülkelerine de istikrar getirecektir dedi.
Kongrede kabul edilen karar tasarısını da destekleyen Birleşik Kıbrıs Partisi, bu karar tasarısı kapsamında tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve bölünmez bütünlüğü olan Birleşik Federal Kıbrıs’ın  tek çıkar yol olduğu benimsendi.