Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, seyrüsefer harcı yerine geçirilmek istenen Akaryakıt Vergisi’nin adaletsizlik ve pahalılık yaratacağını belirterek, “Akaryakıta eklenecek ek seyrüsefer harcı, her şeyin zamlanmasına ve büyük bir pahalılık yaşanmasına neden olacaktır. Bu yöntem ile seyrüsefer sorununun çözümü mümkün değildir” dedi.

Akaryakıt Vergisi ile seyrüsefer için düşük ücret ödeyenlerin daha fazla, yüksek ücret ödeyenlerin ise daha az vergi ödemekle karşı karşıya kalacağını, bu uygulamanın varlıklı küçük bir kesime kıyak, halkın dar gelirli büyük bir kesimine ise yeni bir mali yük getireceğini kaydeden Korkmazhan, dünyanın hiçbir yerinde buna benzer bir uygulamanın bulunmadığını, hiçbir ekonomik akıl ile bağdaşmadığını belirterek, bu uygulama ile yeni bir vurgun peşinde olunduğunu vurguladı.

 

Yenilenmeyen seyrüseferler için af çıkarılmalı, fahiş harçlar düşürülmelidir.   

Motorlu Araçlar Dairesi’ne kayıtlı 190 bin civarı aracın, 120 bininin seyrüseferinin yenilenmediğini, ortada çok vahim bir tablo bulunduğunu kaydeden Korkmazhan, vatandaşın çok büyük ekonomik sorunlar yaşadığını ve seyrüseferlerini yenileyememesinin altında yatan esas nedenin bu olduğunu vurguladı.

“Bu sorunun çözümü fahiş seyrüsefer harçlarının düşürülmesidir” diyen Korkmazhan, mevcut seyrüsefer harçları yerine geçirilme istenen Yakıt Vergisi uygulamasının sorunun çözümünü sağlamayacağını, aksine büyük adaletsizlikler ve pahalılık yaratacağının altını bir kez daha çizdi.