Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın KKTC’de yaşayan aktif nüfusla ilgili açıklamasının güvenirliliği ve inandırıcılığı olmadığına vurgu yaparak, “ Gerçek halktan gizleniyor. Rakam ne olursa olsun hedeflenen Kıbrıslı Türk toplumunun asimile edilmesi ve nüfusu artırarak entegrasyonun ve Kıbrıs’ın kuzeyinin Türkiye’nin bir vilayetine dönüştürülmesinin yolunu açmaktır” dedi.

“Cumhurbaşkanı Akıncı’ya 2016 yılında müzakereler öncesi verilen rakam yurt dışında yaşayan 60 bin vatandaşla beraber 220 binken bu gün sadece Kuzey Kıbrıs’taki vatandaş sayısı 252 bin olarak açıklanmıştır. Bir ülkenin aktif nüfusunun 3 yılda 92 bin kişi artması mümkün değildir. Üstelik bu rakamın gerçekleri yansıtmadığı da Kıbrıs’ın kuzeyinde aktif olan GSM kart sayısından, kayıtlı araç sayısından ortaya çıkmaktadır” diyen İzcan, “ Hükümet manipülasyon yaparak, gerçek dışı rakamlarla halkı kandırmaya çalışmaktadır” dedi.

Nüfusun bilinçli bir toplum mühendisliği ile Neo- Osmanlıcı, yayılmacı politikaları hayata geçirmek amacıyla artırıldığının altını çizen İzcan, “ Güdülen amaç, Kıbrıslı Türklerin adadaki varlığını yok etmek, kalanları asimile etmek ve Kıbrıs sorununun çözümünü engelleyerek, Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesini ortadan kaldırmaktır” dedi.

“ Ankara’daki AKP Hükümetinin yayılmacı politikaları parlamentoda bulunan siyasi partilerin işbirlikçiliği ile hayata geçirilmiştir” diyen İzcan, Meclis’te bulunan partilere çağrıda bulunarak, “Kıbrıslı Türklerinin varlık ve kimliğini, siyasi iradesini yok etmek pahasına, kendi partilerinize çıkar sağlamak hedefiyle vatandaş yaptıklarınız çözümün önünde en büyük engel olacaktır” dedi.