Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açıklamada, 27 Şubat 1999’da yanan Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları binasının üzerinden 18 yıl geçmiş olmasına rağmen hâla tamir edilmeyişini kınadı.

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “İnsanları, toplumları,  devletleri ve halkları birbirlerine yaklaştıran en güzel yol sanattır ve sanatın başlangıç noktalarının en birincisi de tiyatrodur. Kıbrıs insanı yıllar önce ilk sahneden Devlet Tiyatroları’na geçtiği zamana kadar yukarıda saydığımız birleştirici rolünü savaşın en zorlu dönemlerinde dahi oynamıştır” dedi.

“Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları 27 Şubat 1999 tarihinde Devlet Tiyatroları binası yanana kadar onlarca yıl seyircisi ile beraber olmuş ve sanatı küçükten büyüğe herkesle yaşamıştır” diyen Sonüstün, “Ne yazıktır ki o zamandan bu güne gelinceye kadar geçen süre içerisinde sanatın, sanatçının ve yeni yetişen oyuncunun olmazsa olmazı olan sahnesine kavuşturulamamıştır” dedi.
Sanatın ve sanatçının yanında olmayı kendine ilke edinmiş olan Birleşik Kıbrıs Partisi, bu acı günün yıldönümünde Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nın Kıbrıs insanı ve sanatçısına layık çağdaş bir Tiyatro binasına kavuşturulması için yılmadan çalışacağını vurgulayan BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “Sanatsız bir toplum köksüz bir ağaca benzer” dedi.