Birleşik Kıbrıs Partisi, Sol, Yurtsever ve federal çözüm yanlısı güçlerin ortak bir çatı ve program altında güçbirliğini sağlamaya yönelik çalışmaları çerçevesinde, GÜÇ-SEN’i ziyaret ederek görüşme gerçekleştirdi

GÜÇ –SEN Genel Başkanı Erol Emin görüşme öncesi basına yaptığı açıklamada BKP’nin ziyaretinden memnuniyet duyduklarını belirterek. BKP’ye GÜÇ-SEN’in görüşlerine değer vermesinden dolayı teşekkür etti. Ülkedeki demokrasi yanlılarının güç birliğine ihtiyacı olduğuna  dikkat çeken  GÜÇ-SEN Genel Başkanı Erol Emin BKP’nin bu  yöndeki çalışmalarını önemsediklerini ve desteklediklerini belirtti.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan ise konuşmasında, Kıbrıs Türk toplumunun ortaya koyduğu değişim, kendi kendini yönetme ve çözüm iradesini ileriye taşımak için en geniş güçbirliği sağlamaya çalıştıklarını belirterek, oluşturulacak güçbirliğinin sokakta, meydanda, genel seçimlerde tek bir yumruk olarak hareket edeceğini ve topluma önderlik yapacağını kaydetti.

Derhal halka gidilmelidir

Erken seçimin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan İzcan, “Hükümet yok hükmündedir. Koalisyon ortakları, başkanı belli değil. Bir birlerine vekalet vererek bu yapıyı sürdürmeye çalışıyorlar” dedi.  Hükümet ve meclisin bitmiş ve tükenmiş olduğunun altını çizen İzcan, halkın iradesine ters bir hükümet ve parlamento yapısı olduğunu kaydetti.

Yapılması gerekenin hükümet ve tüm parlamentonun istifa etmesi olduğunu, ancak bunu yapmayarak halka rağmen oyalama oyunu içerisine girildiğini vurgulayan İzzet İzcan, “BKP, halka gidilmesi gerektiğine inanmakta ve bunu talep etmektedir” dedi. Geçtiğimiz yerel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde sürdürülen iş ve güç birliğini daha da genişleterek, ortak bir çatı örgütlenmesi hedeflediklerini kaydeden İzcan, “demokratik yollarda iktidarı devralmaya adayız” dedi.

GÜÇ-SEN yetkililerine kabullerinden dolayı teşekkür eden İzcan, “bundan sonra izlenecek yol haritası ile güçbirliği konusunu GÜÇ-SEN yetkilileri ile birlikte değerlendirip ortak bir nokta yakalamak istiyoruz. Çalışmalarımız devam edecek” dedi.